Žarko Lasić
Siniša, okani se ogledala i povijesti
Siniša Hajdaš Dončić ponovno je otkrio toplu vodu i po tko zna koji put počeo pričati o fašizmu. To od ljevice zapravo i nije čudno – kad ponestane ideja za gospodarstvo, uvijek se dobro vratiti provjerenim temama iz prošlog stoljeća. Ipak, fascinantno je kako Siniša svaki put uspije održati govor kojim, s kirurškom preciznošću, puca u nogu i sebi i vlastitoj stranci.
Moj Siniša, ti o nacizmu, fašizmu, a pogotovo o komunizmu znaš otprilike koliko i o nuklearnoj fizici. Prosipaš te otrcane fraze samo zato što ti zvuče opasno dok se gledaš u ogledalo i diviš vlastitoj elokvenciji. Ne branim ja Andreja Plenkovića, ali optuživati njega za nekakav povratak fašizma zbilja je vrhunac tvoje mašte i izravna uvreda za njegove roditelje. Je li ti to jedini preostali politički cilj?
Nadalje, kad onako s visine kreneš pričati o fašizmu i navodnim fašistima s dva zuba koji jedu janjetinu i luk, zaboravljaš osnovne lekcije iz povijesti. Dok su ti tvoji “fašisti” sjedili u uredima i vodili kakvu-takvu državu, ovi drugi su se skrivali po šumama i gorama. Baš onako kako si radosno pjevao kao napredni omladinac, dok su ih zapadni saveznici u izvještajima bez puno okolišanja zvali banditima.
Zato, daj se saberi, Siniša. Odmakni se malo od tog ogledala, prestani vježbati drame pred mikrofonom i konačno priznaj ono što svi vide: da SDP danas nema niti jednu svježu ideju, da ste u Zagrebu postali obični pripravnici i sluge platforme Možemo!, te da u svim ovim godinama bavljenja politikom zapravo još nisi skužio što bi točno trebao zastupati. Osim, naravno, vlastitog odraza.