Danas obilježavamo slavni trenutak hrvatske povijesti i obrane Hrvatske od velikosrpske agresije. Zbor narodne garde, kao preteča Hrvatske vojske, predstavio je svoje prve brigade na današnji dan prije 35 godina na svečanoj smotri u Kranjčevićevoj ulici u Zagrebu.
Bilo je to prvo javno postrojavanje hrvatskih oružanih snaga, koje je uslijedilo nakon što su pobunjeni Srbi potpomognuti JNA već izvršili više oružanih napada na hrvatske policajce i protjerali dio hrvatskog stanovništva iz njihovih domova.
Prva smotra ponositih brigada Hrvatima je dala nadu da se možemo oduprijeti agresiji, a tom prigodom prvi hrvatski predsjednik dr. Franjo Tuđman obratio se gardistima riječima: ”Nadam se da ćemo demokratskim putem spriječiti one koji nam žele raditi o glavi. Ali, bude li potrebno, branit ćemo svi skupa, do posljednjeg, svoju slobodu i suverenost.”
🇭🇷 Svim građankama i građanima Republike Hrvatske, a ponajprije pripadnicama i pripadnicima Hrvatske vojske čestitamo Dan Oružanih snaga RH, Dan Hrvatske vojske i Dan Hrvatske kopnene vojske. Poginulima za domovinu neka je vječna hvala i slava!
Ivan Penava