Vukovarsko Gradsko vijeće konstituiralo se, iz drugog pokušaja. Većinu čine Hrvatski suverenisti, te vijećnici HDZ-a i HNS-a izabrani s koalicijske liste s Domovinskim pokretom koji je, pak, ostao u oporbi. Ovakav razvoj situacije nikog nije iznenadio, s obzirom na to da je HDZ-ova gradska organizacija već jednoglasno odlučila o ulasku u većinu sa Suverenistima. Iznenađenje je, međutim, bila podrška ovoj većini Srđana Milakovića, predsjednika Demokratskog saveza Srba (DSS), što su iz DP-a odmah prokomentirali kao potvrdu da je prvi suverenist Marijan Pavliček za gradonačelnika izabran uz pomoć vukovarskih Srba.
Milaković, međutim, poručuje kako njegov glas za konstituiranje Gradskog vijeća ne znači i da je DSS dio većine. Radi se, kaže, tek o gesti dobre volje, a daljnja potpora odlukama većine ovisit će o onome što će većina raditi.
“Većina nije ovisila o nama i mi nismo njezin dio, ali glasao sam ovako u nadi da će nastupiti neka bolja politika i da će se realizirati najave ‘Vukovara za sve’, koje smo mogli čuti u izbornoj kampanji” – rekao je Milaković. On očekuje da će vukovarsko Gradsko vijeće, za razliku od ranije Penavine većine, ovoga puta delegirati članove u Zajedničko vijeće općina, iako su Suverenisti jučer odbili takav prijedlog SDSS-ova Dejana Drakulića uvrstiti u dnevni red konstituirajuće sjednice.
Milaković nas pritom uvjerava kako ni Suverenisti ni HDZ nisu znali da će tako glasovati te kako je “vjerojatno i Pavliček time bio iznenađen”. Procjenjuje i da njegova podrška većini u Vijeću Pavličeku može donijeti samo nevolje, što je jasno već i iz reakcije DP-a. U redovima stranke Ivana Penave nagađalo se, pak, o “cijeni” koju je za Milakovićevu ruku platio Pavliček, a DP-ovi kuloari su je našli u činjenici da je Pavliček dao suglasnost za ugostiteljsku djelatnost na Vukovarskoj adi Saši Živkoviću, suprugu Milakovićeve sestre i vlasniku kafića “Den Hag”, koji DP-ovci opisuju kao mjesto na kojem se puštaju narodnjaci.
Milaković potvrđuje da je njegov šogor dobio dozvolu koju mu grad u vrijeme Ivana Penave nije htio izdati, ali odbija bilo kakvu pomisao da to ima veze s njegovim političkim djelovanjem, pa i jučerašnjim glasovanjem u Vijeću.
– Zet ima izravnu komunikaciju s gradskim poglavarstvom, s Pavličekom i zamjenikom Sušcem, to doista nema ništa sa mnom. Mislim da moje dosadašnje djelovanje dokazuje kako se politikom ne koristim da bih namirio osobni interes, čak ni kad je bilo u pitanju moje vlastito zaposlenje – rekao je Milaković. Pavliček, pak, tvrdi da suglasnost Živkoviću nema veze s Milakovićevim glasovanjem.